Kb. 300 faját különböztethetjük meg. A leggyakoribbak a kerti csiperke és az erdei csiperke.
Kalapja fiatalon selymesen fehér, domború, de később ellaposodik és enyhén megsárgul. Tönkjén gallért látunk, illata kellemes.
A gombát soha ne hámozzuk meg. Ugyanis értékes tápanyagokat tartalmaz a kalap része, valamint zamata is megmarad. Mindig alaposan mossuk át. Csak közvetlenül a felhasználás előtt mossuk meg, mert gyorsan romlik, és ne áztassuk, mert egyrészt kioldódnak az értékes tápanyagok. Kalapjuk sötét vagy fehér színű de a kereskedelemi forgalomban a fehér kalapos csiperke a népszerűbb. Ízükben nincs nagy különbség, de jó tudni, hogy bár a fehér kalapos a népszerűbb, de kevesen tudják, hogy a sötét színű kalapos csiperke kevésbé romlik meg.
Legfontosabb tápanyaga a fehérje, mivel tápértéke állati eredetű fehérjéket tartalmaz, így húspótlóként is használható. Továbbá tartalmaz zsírokat, ásványi anyagokat, glutaminsavakat.
Gyógyhatású növényként is hasznosítják: kutatások szerint egyes betegségekre is alkalmazható mint pl: tbc, egyes rák betegségek.
A zsenge csiperke nyersen is fogyasztható. Párolni, sütni, főzni pedig csak egy rövid ideig kell. Töltelékekbe, rizottókba, levesekbe, salátákba.
A nagy fehérje- és víz tartalma miatt gyorsan romlik, ezért sose fogyasszunk a már nem friss gombás ételekből, mivel a romlott gomba súlyos mérgezéseket is okozhat, mert a kórokozók gyorsabban elszaporodnak benne.